چطور از بلوط استفاده کنیم؟

بلوط یک اپلیکیشن‌ کاربردیه که استفاده ازش خیلی راحته و به کمک بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری طرف قراردادش به شما در پس‌انداز پول‌هاتون کمک می‌کنه. بلوط همچنین با سرمایه‌گذاری خودکار پول‌های پس‌انداز شده ارزش اون‌ها رو حفظ می‌کنه. اپلیکیشن بلوط تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار قرار داره.

بعد از نصب اپلیکیشن، سجامی بودن شما چک می‌شه؛ اگر سجامی باشید می‌تونید خیلی راحت از قابلیت‌های اپلیکیشن استفاده کنید؛ اما اگر سجامی نباشید، بعد از اینکه توی سایت سجام ثبت‌نام و احراز هویت کردین، توی صفحه تنظیمات و بخش سجام، وضعیت سجام رو به‌روز رسانی کنید تا امکان فعالیت در بلوط ایجاد بشه.


شما به دو روش کلی می‌تونید از بلوط استفاده کنید:

استفاده از پس‌انداز و سرمایه‌گذاری خودکار

خرید مستقیم صندوق‌های سرمایه‌گذاری


استفاده از پس‌انداز و سرمایه‌گذاری خودکار

پس‌انداز خودکار: پس‌انداز کردن خیلی‌وقت‌ها می‌تونه سخت باشه، گذشته از بحث مالی اون، اینکه فراموش می‌کنیم پول کنار بذاریم هم خودش یک مشکله. بلوط این کار رو به صورت خودکار براتون انجام میده.

1. برای پس‌انداز خودکار اول باید کارت «پس انداز خودکار» رو لمس کنید.

2. در صفحه زیر می‌تونید تنظیمات پس‌انداز خودکار خودتون رو ببینید.

همین‌طور که در شکل زیر می‌بینید، می‌تونید به راحتی مبلغی که می‌خواید براتون پس‌انداز بشه رو تعیین کنید.

بعد از اون بازه زمانی پس‌انداز رو باید تعیین کنید. این بازه می‌تونه روزانه، هفتگی یا ماهانه باشه.

در نهایت باتوجه به اینکه مبلغ پس‌انداز خودکار از حساب بانکی شما برداشت میشه، باید بانکی که در اون حساب دارید رو انتخاب کنید.

3. با زدن دکمه «انتخاب بانک» به صفحه زیر هدایت می‌شید؛ در این صفحه لیستی از بانک‌هایی که می‌تونید با استفاده از اون‌ها پس‌انداز کنید رو می‌بینید.

*در حال حاضر بلوط با 12 بانک همکاری داره که در آینده بانک‌های دیگه هم بهش اضافه می‌شن.

بعد از انجام تنظیمات و انتخاب بانک، در نهایت به اپلیکیشن یا وب‌سایت بانکتون هدایت می‌شید و در اونجا دسترسی پس‌انداز دوره‌ای رو صادر می‌کنید.

حالا قابلیت پس انداز خودکار شما فعال شده و بلوط در بازه زمانی که خودتون تعیین کردید مبلغ مورد نظرتون رو پس انداز می‌کنه.


سرمایه‌گذاری خودکار: بلوط به‌صورت کاملا خودکار پول‌های پس‌انداز شده در قلک‌تون رو در صندوق‌های بورسی، سرمایه‌گذاری می‌کنه تا ارزشش حفظ و حتی بیشتر بشه.

برای سرمایه‌گذاری خودکار باید مراحل زیر رو انجام بدید:

1. از قلک من یا قسمت سرمایه‌گذاری، گزینه «سرمایه‌گذاری خودکار» رو انتخاب کنید.

2. در صفحه زیر می‌تونید از بین صندوق‌های موجود، اون‌هایی که می‌خواید به صورت خودکار خریداری بشن رو انتخاب کنید و دکمه تایید رو بزنید.

*در حال حاضر فقط می‌تونید 3 صندوق رو برای سرمایه‌گذاری خودکار انتخاب کنید.

3. با طی این مراحل سرمایه‌‌گذاری خودکار فعال میشه و صندوق‌های انتخاب شده به ترتیب و به صورت خودکار برای شما خریداری میشن.

* خرید صندوق‌ها براساس موجودی قلک شما انجام میشه و وقتی موجودی قلک به‌اندازه قیمت صندوق شد، خرید انجام میشه. هرزمان که خواستید می‌تونید سرمایه‌گذاری خودکار رو غیرفعال کنید.


خرید مستقیم صندوق های سرمایه گذاری

برای کاربرانی که قصد دارند بدون استفاده از پس‌انداز و سرمایه‌گذاری خودکار و به صورت مستقیم سرمایه‌گذاری کنند، یک مسیر ساده وجود دارد که در ادامه توضیح می‌دیم.

1. از منوی پایین اپلیکیشن گزینه سرمایه‌گذاری رو انتخاب و از میان صندوق‌های نمایش داده شده، گزینه موردنظرتون رو انتخاب کنید.

*در حال حاضر امکان خرید صندوق‌های درآمد ثابت و سهامی در بلوط وجود داره.

به زودی صندوق‌های بیشتری از نوع ETF و صدور ابطالی به بلوط اضافه میشه.

2. با انتخاب هر صندوق، اطلاعات تکمیلی مربوط به اون شامل نرخ بازده و قیمت صدور نمایش داده میشه. با لمس دکمه «درخواست خرید» وارد مرحله نهایی می‌شید.

3. در این صفحه زیر تعداد واحد صندوق یا مبلغی که قصد سرمایه‌گذاری دارید رو انتخاب کنید و دکمه درخواست رو لمس کنید.

در صورتی که موجودی قلک شما برای خرید کافیه باشه، درخواست نهایی میشه و در غیر این صورت به درگاه پرداخت هدایت می‌شید تا مابقی مبلغ سرمایه‌گذای رو پرداخت کنید.

بعد از نهایی شدن درخواست خرید صندوق، طی چند روز کاری وضعیت جدید درخواست که می‌تونه «تایید شده» یا «رد شده» باشه، مشخص میشه.